Za kogo się przebrać na bal maskowy?

Reduty – tak potocznie nazywa się współczesne bale przebierańców. Organizowane są głównie w okresie karnawału, którego początek przypada na Święto Trzech Króli. To czas, w którym znacznie częściej i chętniej wchodzimy z domów, odwiedzamy dyskoteki, kluby, a w domach przyjęć często organizowane są wystawne bale. Okres ten trwa aż do Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post. Sama nazwa „karnawał” ma wiele wspólnego z ową, postną tradycją, gdyż pochodzi ona od łacińsko-włoskiego słowa „carne vale”, czyli „żegnaj mięso”.

bal maskowy - przebrani.pl

Karnawał to jednak nie tylko słynne Rio de Janeiro. Bal maskowy i towarzyszący mu pokaz różnorodnych przebrań, stał się sławny na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by owy zwyczaj miał odejść w zapomnienie.

Historia bali maskowych

Ciężko jednoznacznie określić początki karnawału. Niektórzy, tłumacząc słowo „karnawał”, jako „carrus navalis”, oznaczający statek na kołach, uważają, że już w starożytnym Rzymie miały miejsca owe przedsięwzięcia, gdyż właśnie taki wóz na kołach pojawiał się w trakcie procesji, czczącej boginię Izydę. Często karnawał jest również kojarzony z antycznymi Saturnaliami oraz greckimi Dionizjami. Świętowało się wtedy obfitość plonów, czczono bogów rolnictwa i urodzaju.

Sam bal maskowy, czyli tak zwana maskarada wywodzi się z Włoch. Tam zabawy karnawałowe związane były z procesjami, które nawiązywały do ludowej pobożności. Organizowano wtedy uroczyste pochody ze śpiewami i tańcami, którym towarzyszyły sakralne przedmioty. Popularne były również triumfy, między innymi we Florencji, gdzie wiwatowano i świętowano na cześć zwycięstw na polu walki.

Średniowieczny karnawał był czasem grzeszności i świętowania „na opak”. Zwykle rozpoczynało się wyborem króla, który najmniej nadawał się do tej roli. Wybierano błazeńskich biskupów, którzy tańczyli w nawach własnego kościoła, śpiewając i pijąc do oporu. W tym czasie organizowano właśnie pochody przebierańców w maskach, a dekorowane były nawet zwierzęta.

Maskowy bal w dawnej Polsce

Reduty w Rzeczpospolitej zaczęto urządzać około 1710 roku, podczas rządów Augusta Mocnego. Miały zupełnie inną formę niż dotychczasowe uroczystości, gdyż przybyć na nie mógł każdy, bez względu na pochodzenie. Wystarczyło uiścić odpowiednią opłatę i wdziać odpowiedni strój.

Nierozłącznymi elementami, bez których nie odbyłby się bal maskowy były tańce, muzyka, alkohol i romanse. A romanse przybierały nieraz niecodzienną formę, gdyż zanikające pod przebraniami różnice stanowe sprawiały, że do flirtów i przygód miłosnych dochodziło między hrabiną a stajennym, bądź księciem i krawcową. Pod dobrze dobranym strojem i maską łatwo było ukryć swoje pochodzenie lub stan. Wprowadzało to niesamowitą atmosferę tajemnicy i rozpalało zmysły. Przebierano się głównie za diabłów, mnichów, żydów czy wieśniaków. Dla większości więc strój nie wymagał większego nakładu finansowego. Sprawiało to, że nawet zwyczajny chłop czy chłopka mogli zaznać arystokratycznych zwyczajów.

Maskowy bal był więc idealną okazją do zdrady, a wynajęcie karety lub pokoju i ogromna liczba osób, całkowicie w tym sprzyjały.

Maskarady stały się najpopularniejszą zabawą w miastach, a liczba gości sięgała nawet 3tysięcy osób. Alkohol w zamożnych kręgach lał się strumieniami, ale podawano również kawę, herbatę, za które również trzeba było uiścić opłatę.

Maskarady XXI wieku

Obecnie karnawał nie odstaje szczególnie od reszty dni w roku. Jedynie w Ostatki nadal organizowane są różnego rodzaju bale i imprezy. Jedynie Rio de Janeiro nadal może pochwalić się najhuczniejszym okresem karnawałowym, a Wenecja przepięknymi i wystawnymi strojami ubieranymi na maskowy bal.

We Włoszech pierwsza wzmianka o karnawale sięga 1268roku. Dziś zabawa i przepych trwają aż 10 dni, a co roku wybierane jest inne motto przewodnie. Ulice są pełne kolorów, przyjeżdżają turyści z całego świata i urządzane są konkursy na najpiękniejszą maskę.

Będąc w Wenecji, w okresie karnawału, obowiązkiem jest zaopatrzyć się w charakterystyczną maskę. A wybór na straganach jest nieskończony. Można zakupić niewielką maskę, zakrywającą jedynie oczy, ale również ręcznie robioną, pozłacaną, której cena sięga kilkuset euro.

Rodzaje masek

W Wenecji istnieje podział, który wyróżnia sześć podstawowych typów masek, ubieranych na bal maskowy:

  • Colombina – zasłania jedynie górną część twarzy, jest ozdabiana srebrem lub złotem.
  • Arlecchino – naturalna maska ze skóry lub drzewa, przedstawiająca niewolnika lub dzikusa. Przeważnie czarna z płaskim, małpim nosem.
  • Pantalone – maska ze skośnymi oczami i długim nosem, przypominająca smutnego starca.
  • Bautta – zakrywa całą twarz, zazwyczaj kwadratowa, bez otworu na usta.
  • Dottore – biała maska z otworami na oczy oraz długim dziobem. Dziwaczna, często noszona w parze z okularami.
  • Volto – biała maska przypominająca ducha.

Co ubrać, by się wyróżniać?

Dziś bal przebierańców lub tak zwany maskowy bal najczęściej organizowany jest podczas Sylwestra, lub staje się motywem przewodnim czyichś urodzin. Istnieje wiele postaci, w których chcielibyśmy się wcielić, jednak co założyć i skąd czerpać inspirację, aby wyróżniać się w tłumie i przykuć uwagę pozostałych gości?

Maskowy Bal – przykłady strojów dla dorosłych

Wybierając się jako singiel na bal przebierańców, jedynie nasza własna wyobraźnia może stanowić przeszkodę w doborze ubioru. Możemy przebrać się za ulubioną postać filmową, celebrytę lub własnego szefa!

Pomysł na strój dla kobiety:

  • Piratka – wejdź na pokład statku i wypłyń na morze w poszukiwaniu skarbu! Ten kostium to jeden z najczęściej wybieranych przez płeć piękną. Obszerne kapelusze, opaski na oko i maczety to tylko niektóre akcesoria, które dodadzą charakteru zbuntowanej Pani kapitan statku.
  • Zakonnica – w tym wypadku opcji jest kilka. Popularna zarówno jest święta matka przełożona, w czystym, eleganckim habicie; jak i siostra zombie, kojarzona z filmów grozy.
  • Marilyn Monroe – która z Pań, nigdy nie marzyła o wcieleniu się w tą światową ikonę popkultury? Maskowy bal to idealny moment, aby spełnić to marzenie. Odpowiednia peruka, make up i zwiewna biała suknia to podstawa, by stać się jedną z najpiękniejszych gwiazd historii kina.
  • Diablica – coś dla odważnych kobiet z piekła rodem. Czerwone rogi, doczepiony ogonek i fikuśna, dopasowana sukienka oczaruje niejednego Pana.
  • Policjantka – pełnij służbę na największej imprezie w mieście i skuj w kajdanki niegrzecznego Pana. Mundur, czapka, odznaka i pistolet sprawią, że wszyscy na Twój widok od razu padną na kolana.

Maskowy Bal – pomysł na strój dla mężczyzny:

  • Superman/Batman – propozycja dla fanów komiksów, którzy pragną zostać superbohaterem w swoim mieście. Na imprezie na pewno znajdzie się Pani, która będzie potrzebowała akurat Twojej pomocy!
  • Lord Vader – stylizacja wojownika ciemnej strony mocy. Miłośnicy sagi Star Wars zagwarantują w tym przebraniu najlepszą imprezę w całej galaktyce!
  • Zombie – najpopularniejszy wśród mężczyzn. Potargane ubranie, lejąca się krew i soczewki w oczach z pewnością przestraszą nawet najbardziej odpornych gości. Sprawdzi się nie tylko podczas bali maskowych, ale również na Halloween.
  • Klaun – dla niektórych symbol dzieciństwa, lecz dla większości kojarzony z upiornym i straszliwym charakterem. Kolorowy strój, czerwony nos i burza włosów to tylko część ubioru klauna. Warto zaopatrzyć się również w ogromne buty i szelki do spodni, by wyglądać perfekcyjnie.
  • Mumia – kostium dla mało wymagających, gdyż można go wykonać z dobrej jakości bandaży lub papieru toaletowego. Dostępne są również gotowe kombinezony, rodem ze starożytnego Egiptu.

Jeśli zaproszenie na maskowy bal dotyczy dwóch osób, warto skorzystać z pomysłów na przebrania dla par:

  • Joker i Harley Quinn – najpopularniejsza komiksowa para! On w zielonych włosach i krwawym uśmiechem od ucha do ucha. Ona w charakterystycznych dwóch kucykach i kabaretkach. W tych przebraniach przykujecie uwagę każdego fana Batmana i nie tylko.
  • Kowboj i kowbojka – para wprost z dzikiego zachodu. Niezbędne do stroju będą kapelusz, zamszowa kamizelka, koszula w kratę i broń w ręku.
  • Lekarz i pielęgniarka – zagwarantujcie na przyjęciu najwyższej jakości pierwszą pomoc! Zapewnijcie bezpieczeństwo, tak by wszyscy goście czuli, że są w dobrych rękach.
  • Shrek i Fiona – bajkowa stylizacja, w której w pełni można ukryć swą tożsamość pod zieloną maską lub makijażem. Mimo obrzydliwego wyglądu będziecie naprawdę uroczą i kochającą się parą!

W szkołach, z okazji karnawału organizowane są tzw. baliki. To na nich dzieci prześcigają się w „lepszości” swoich przebrań. Każdy z rodziców dokłada więc wszelkich starań, aby jego dziecko wyglądało najlepiej i czuło się wyjątkowo.

Przykłady przebrań dla dziewczynki:

  • Kraina lodu – postać Elsy i Anny to ostatni bestseller w kategorii strojów dla małych księżniczek. Każda z nich pragnie być jak postać z jej ulubionej bajki i zamieniać wszystko w lód.
  • Dzwoneczek – latająca, filigranowa dziewczynka z bajki pt. „Piotruś Pan”. Doczepione skrzydełka i magiczny pyłek sprawią, że Wasza mała córeczka poczuje się naprawdę wyjątkowo!
  • Czerwony kapturek – mimo że na swej drodze spotyka wilka, to jest jedną z najbardziej popularnych bajek wszech czasów. Najważniejsza jest oczywiście czerwona pelerynka z kapturem i koszyk w rączce.
  • Pokahontas – dzielna i odważna Indianka z pióropuszem we włosach i niebieskim diamentem na szyi. Dedykowana głównie dziewczynkom o ciemnej karnacji i brązowych włosach.

Przykłady przebrań dla chłopca:

  • Superbohater – spełnij marzenie swojego syna i pozwól mu się wcielić w postać Spidermana, Batmana, Kapitana Ameryki itp. W takim stroju, będzie się czuł, jak prawdziwy mężczyzna, który ratuje świat!
  • Wampir – kostium dla odważnego chłopca, który potrafi robić groźne miny. W czarnej pelerynie i długimi kłami, będzie siał postrach na całym balu!
  • Ninja – to nie tylko sławne żółwie, ale również wojownicy w obcisłych wdziankach i kominiarkach z mieczami w dłoni. Jeśli Twoje dziecko uwielbia sztuki walki – to przebranie idealne dla niego!

Gdzie można dostać strój karnawałowy?

Oczywiście w Internecie. Tam aż roi się od stron, które oferują różnego rodzaju przebrania. W sieci znajdziemy zarówno nowe jak i używane komplety. Jednak kupując online, nigdy nie mamy pewności, że dany strój będzie leżał idealnie. Warto więc wybrać się do lokalnych sklepów lub krawcowych, które na miarę uszyją nam wymarzony strój.

Na rynku coraz częściej pojawiają się również wypożyczalnie z dużym wyborem ubrań, które z chęcią użyczają kostiumów na czas imprez. Natomiast jeśli bal maskowy odbywa się w popularne święta typu Sylwester, warto rozejrzeć się za strojem znacznie wcześniej.

Zrób to sam!

Dla bardziej ambitnych osób, które lubią się z igłą i nitką, uszycie wymyślonego stroju nie będzie żadnym problemem. Zazwyczaj potrzebny jest jedynie oryginalny pomysł i kilka drobiazgów zakupionych w pasmanterii. Często przydają się również nieużywane już ciuchy, które można sprytnie wykorzystać. Robiąc własnoręcznie takie przebranie, będziemy mieli nie tylko pewność, że strój będzie leżał idealnie, ale że będzie on również jedyny w swoim rodzaju i nikt nie powieli naszego pomysłu.